אצטדיון סמי עופר חיפה

תכנון: KSS לונדון, מנספלד קהת-אדריכלים.

רקע

לפני מספר שנים החליטה הנהלת עירית חיפה כי יש צורך דחוף להקמת קרית ספורט חדשה בעיר. איצטדיון קרית אליעזר הוא ישן ומיושן, איצטדיון קרית חיים עוד יותר מוזנח ומצד שני, לעיר יש קבוצת כדורגל מפוארת – מכבי חיפה – המביאה כבוד, ענין ואלפי אוהדים. המשימה הוטלה על החברה הכלכלית חיפה. הצוות שנבחר כולל את החברה הלונדונית KSS, אדריכלים מנספלד-קהת.

קונספט תכנוני

הקונספט התכנוני היה להקים מתקן רב תכליתי הכולל איצטדיון ל- 30,000 צופים המתאים לגמר אליפויות אירופה ולתקני FIFA העדכניים. מבנה ספורט רב שימושי הכולל בריכות שחיה, מגרשי כדורגל, כדור עץ, כדור יד, ובנוסף שני מגרשי אימונים משוכללים. הוחלט לשלב בקומפלקס מלון של 150 חדר המיועד במיוחד לשחקנים אורחים. כמו כן, הוחלט כי המרכז יהיה לא רק ספורטיבי אלא גם חברתי, מסחרי ובידורי, לכן שולבו בקומפלקס 25,000 מ"ר של מסחר, מסעדות, מועדונים, אולמות ארועים, אולמות תצוגה וכו'. החלטה מהותית היתה כי המתקנים יהיו שימושיים לתפעול נכים ומותאמים לצופים נכים.

הפתרון התכנוני

האצטדיון מכיל 30,000 צופים המחולקים לאזורים שונים ולרמות כרטיסים שונות. האצטדיון כולל את כל הפונקציות הדרושות להפעלתו לפי התקנים המעודכנים של FIFA, מלתחות, חדרי שופטים, חדרי תדריכים, חדרי תקשורת ובקרה. בצידו הדרומי ממוקמת הארנה מבנה ספורט רב תכליתי מקורה. בצד הצפוני ממוקמים 2 מגרשי אימונים. גולת הכותרת של התכנון היא ככר עירונית גדולה לאורך כל החזית המערבית של המגרש הגובלת בכביש מס' 4, המאפשרת מקום כינוס לאלפי אנשים לקיום ירידים ומופעים, כיכר כזו אין למעשה היום בחיפה. בצידו הצפוני של האתר ממוקם בית המלון עם 150 חדרים. כל החזית המערבית והשוליים הצפוניים והדרומיים מיועדים לשטחי מסחר, תצוגה, משרדים ומועדונים. באיצטדיון עצמו אפשר יהיה לקיים פעילויות ספורטביות , מופעים וקיטנות לילדים בקיץ. בסביבתו המיידית של האיצטדיון יהיו 1,300 מקומות חניה בחניונים פתוחים ומקורים.

מזמין: החברה הכלכלית חיפה

שטח: 90,000 מ"ר

צילום: ונציאן-ורהפטיג, אבישי הר-טוב, גיא מרגלית